Termín obdržení zásilky
Dodací doba je ovlivněna statním svátkem ( 28.10 )
Česká pošta Pátek 29.10
PPL Pátek 29.10
Osobní odběr Pondělí 01.11
Termíny jsou pouze orientační a mohou se lišit podle zvoleného typu platby. O Průběhu zásilky Vás budeme informovat e-mailem.
Při nákupu většího množství produktů negarantujeme dodání do zobrazeného data

Buditel, historik, apologeta Matěj Procházka (1811-1889)

Buditel, historik, apologeta Matěj Procházka (1811-1889)
15 %

337  Kč 398 Kč

Odesíláme do 5 až 7 dní

Sleva až 70% u třetiny knih
\n

Matěj Procházka (1811-1889) prožil v Brně dlouhých 60 let, během nichž se mnohostranně angažoval ve vlasteneckém a náboženském životě. Jako kněz a učitel ovlivnil a inspiroval generace hochů studujících na brněnském c. k. gymnáziu, tedy budoucí inteligenci jak českého, tak německého jazyka, mezi něž patřil mj. i Tomáš G. Masaryk. Jako lingvista, národní buditel a spisovatel organizoval Matěj Procházka spolkový život a vzdělával svou publikační činností, čímž výrazně překračoval hranice brněnské diecéze a Moravy a spolu s dalšími utvářel naši českou národní identitu. V jeho četných oblastech literární činnosti vyniká zvláště jeho zájem o dělnickou otázku v kontextu moravského Manchesteru (Brna) a dále jeho dialog s přírodními vědami, který otevřeně a kriticky zpracovával jak z hlediska vědeckého, tak z hlediska víry.

\n

Předkládaná kniha představuje vůbec první rozsáhlou a moderní biografii o Matěji Procházkovi. Autorka v ní dále poprvé zpracovává tzv. Procházkův druhý život, tedy recepci jeho osobnosti a úctu k ní po smrti, a také zde poprvé představuje komplexně a co nejkompletněji jeho širokospektré dílo. Monografie může přispět k hlubšímu povědomí o našich kořenech a inspirovat a posilovat v zápasech současnosti.

\n

Na význam Procházkovy osobnosti ukazuje např. fakt, že hrob, který na brněnském ústředním hřbitově sdílí s knězem Františkem Sušilem, byl v roce 1927 vyhlášen za čestný a město Brno jej převzalo do vlastní správy. Žel se od té doby Procházkova osobnost a dílo staly opomíjenými a nedoceněnými. Je až s podivem, že jména jiných postav z tzv. družiny Sušilovy, k níž Procházka patřil, označují dodnes ulice v rámci města Brna (od Františka Sušila přes Jana E. Bílého, Beneše M. Kuldu, Pavla Křížkovského, Jana N. Soukopa až k Františku C. Kampelíkovi). V Brně-Židenicích nesla jedna ulice jeho jméno, ale roku 1967 byla přejmenována na Taussigovu, což se ani po sametové revoluci nezměnilo. S tímto konstatováním se pojí i prosba - návrh pojmenovat ulici po tomto muži.

\n

Mgr. Bc. Veronika Řeháková, Ph.D. (narozena 1977) vystudovala historii, pomocné vědy historické a religionistiku na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, dále teologii a spiritualitu zasvěceného života na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a získala doktorský titul z teologie na Katolické teologické fakultě Karlovy univerzity v Praze. V současnosti vyučuje na Biskupském gymnáziu v Brně a na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, lektoruje kurzy duchovního doprovázení při teologické fakultě v Olomouci a věnuje se individuálnímu duchovnímu doprovázení. Letos jí vychází tři překlady dokumentů Mezinárodní teologické komise s úvodními studiemi, které připravila spolu se Ctiradem V. Pospíšilem, a to k náboženské svobodě, synodalitě v katolické církvi a ke vzájemnosti víry a svátostí.

\n
Autor:
Nakladatel: CDK
ISBN: 978-80-7325-526-8
Rok vydání: 2021
Jazyk : Čeština
Vazba: vázaná
Počet stran: 336
Mohlo by se vám také líbit..